Nepal elected Vice President of WFB – The Nepalese delegation welcomed in Tokyo

Tokyo – A senior member of the Nepalese Buddhist delegation to the 24th conference of World Fellowship of Buddhists, Padma Jyoti, (well-known Industrialist and newly appointed Maoist member at the CA) was elected a Vice President of the World’s largest forum of the Buddhists according to Laxmidas Manandhar, the Senior Vice President of Dharmodaya Sabha, Nepal’s premier National Buddhist Federation, who led the delegation to Tokyo conference held 14-16 November, said at a reception accorded in their honour on Monday the 17th in Tokyo. The reception jointly organized by Newah Jagaran Manch (NJM) Japan and Non-resident Nepalese Association (NRN) Japan, was attended by a good number of Nepalese resident in Tokyo and its suburbs including representatives from Newah International Forum Japan, Tamudhi Japan, and Indigenous Nepalese Association. More in Nepal Bhasa.

जपाने विश्व बौद्व भातृत्व सम्मेलनया नेपाःमि प्रतिनिधिपिनिगु लसकुस
नेपाल सम्वत ११२९ कछलागा ७ (सप्तमी) बुधवाः

तोःक्योः, जपान – नोवेम्बर १४ निसेँ १६ तक्क ३ (स्व)न्हुयंक तोःक्योः शहरे आयोजना जूगु २४कःगु विश्व बौद्व भातृत्व सम्मेलने ब्वतिकायेतः जपान झायादीपिँ ७ (न्हे)म्ह नेपाःमि बौद्ध प्रतिनिधि मण्डलया सम्माने नेवा: जागरण मंच (एनजेःएम्) जपान व एनआरएन जपानया संयुक्त ग्वसाले लसकुस ज्याझ्वः सम्पन्न जूगु दु।

नेपाःया दकले न्हापाँगु बौद्ध महासंघ, धर्मोदय सभाया उपाध्यक्ष एवं नेपाःया नाँजाःपिँ उध्योगपतिनिम्ह, पुर्व सांसद लक्ष्मी दास मानन्धर व वर्तमान संविधान सभा सदस्य माननिय पद्म ज्योति नापँ दुजःपिनिगु बौद्ध प्रतिनिधि टोलिया सम्माने आयोजना जूगु ऊगु लसकुस ज्याझ्वः, तोःक्योःया नाकामेगुरोया नेपाल रेष्टुरेन्ट् तिहार दाइनिङया सभाहले म्हीगः सन्ध्याःइले सम्पन्न जुला।

Nepalese Buddhist delegation being welcomed at Tihar Dining, Nakameguro in Tokyo on 17 Nov. 2008

बौद्ध प्रतिनिधि मण्डलया लसकुसयासे, नेवाः जागरण मञ्च जपानया अध्यक्ष सुनिल कुमार शाक्यँ, जपानवासी नेपाःमिते दथुई मैत्री भाव क्वातुकेगु व नेपाःया रोजगारी प्रशिक्षणे लगानी यायेगु मञ्चया उद्वेष्य कनादिल। मञ्चया आर्थिक सहयोगँ थउँकन्हे येँ, हाउस् वायरिङ तालिम शुरु जुयाच्वने धुंकूगु खँ न्यंकादिल। अनँ, नेपाःया सरकारँ नेपाल संवतयात पुनः राष्ट्रीय संवत कथँ घोषणा याःगु लसताय् नेपाल राज्यदूत महामहिम डा. गणेश योन्जन तामाङया मूपाहाँकथँ जुईगु अन्तर्कृया ज्याझ्वः आवइगु डिसेम्बर ७ कुन्हु न्हिनसिया १२ ताइलँनिसेँ थनया तिहार दाईनिङ रेस्टुरेन्ट् सभाहले जुइगु व नापँ कोशी बाढी पीडितजूपिनिया लागी झीसँ मुंकागु चन्दा राज्यदुतजुयातः लःल्हायेगु खँ कनादिसे, जपानवासी सकल नेपाःमिपिनिगु उपस्थितिया ईनाप याना दिल।

लसकुस न्वचूया झ्वःले, एनआरएन जपानया अध्यक्ष भवन भट्टँ, न्हूँगु नेपाले गुलि NRNतेःगु भूमिका दई, उलिहे देसे च्वनाच्वपिँ थनथेँजापिँ प्रतिष्ठित बुद्विजिवीपिनिगु सहकार्ययानं उतिकँहे तःधंगु भूमिका दई। झीसँ NRN मार्फत न्ह्यथनागु द्वैद्व नागरिकताया प्रस्ताव व NBA मार्फत न्ह्थनागु द्वैद्व कर प्रणालीयातः सरकार समक्ष अवगत यायेतःनं इनापयासे, जपानवासी सकल नेपाःमिपिन्तः छगुहे मुल धारे वयेतः इनाप यानादिल।

The Buddhist delegates from Nepal at the reception jointly organised by NJM Japan and NRN Japan.

पाहाँया आसन नवानादिसे, धर्मोदय सभाया उपाध्यक्ष एवं संविधान सभा सदस्य माननिय पद्म ज्योतिँ, विश्व बौद्ध भातृत्व संघे नेपाःया लु्म्बिनि विकास एवं विश्व शान्तिया बारे नेपाःया प्रतिनिधिया नाताँ थःम्हँ न्ह्यथनागु प्रस्तावयात विश्व बौद्ध भातृत्व संघँ अनुमोदन यागु खँ कनादिल। थः राजनीतिज्ञ मखुसाँ गथे माओवादिया पाखेँ संविधान सभा सदस्य जू वन धइगु खँये, नवानादिसे, क्रान्तिकारितेगु पाखेँ थःगुहे कारखानाया बिस्फोटनँ याना करोडौ धेबा नास जूवनसाँ, न्हूँकथँ दयेकीगु संविधानयातः फूगु गुहालि यायेगु इच्छाँ नेपाल सरकारया मन्त्रि परिषदँ यागु नियुक्तियातः स्वीकार यानागु धका दइदिल।

अनँ, नेपाःमि बौद्ध प्रतिनिधि मण्डलया नायः, धर्मोदय सभाया थकालिम्ह उपाध्यक्ष एवं पूर्व सांसद लक्ष्मी दास मानन्धरँ, विश्व बौद्ध भातृत्व सम्मेलने विश्व शान्तिया लागी नेपाःया योगदानयातः च्वछागु खँ कनादिल। थुगुसी, तोःक्योःसँ जूगु २४कःया विश्व बौद्ध भातृत्व महा अधिवेशनँ नेपाःयातः उपाध्यक्ष पदविँ सम्मान याःगु व ऊगु सम्मान पदवी माननिय पद्मज्योतियातः प्राप्तजूगु लसताया खँ न्यंकादिल। न्हूँ नेपाःया उपलब्धिया खँ कनादिसे, न्हापा जपान सरकारँ ब्यूगु करोडौँ येनया लापरवाहि जूथेँ, आ उज्वःगु ज्या मजुल। धर्म, जाति व भाषा प्रति जूगु अवहेलना म्होः जूसे नेपाःया तःधंगु परिव¬र्तन सुरु जुया वइच्वँगु खँ कनादिल। न्वचु सिधेके धुन्का पाहाँ मानन्धरजुँ, नेपाःया नाँजागु लुम्बिनी सिद्धार्थ जन्मजूगु धलोटया किपा, मञ्चयात प्रदान याना दिल।

Nepalese friends with the Delegates

नेपाःमि बौद्ध प्रतिनिधि मण्डलया लसकुस ज्याझ्वले, मञ्चया प्रमुख सल्लाहकार, बहुजाति समाज विशेषज्ञ एवं मानव अधिकारकर्मि सुवन् वज्राचार्यँ सुभाय् बियादिसे, विश्व शान्तिया प्रतीक बुद्धया जन्मभूमि नेपालवासी सकलेँ नेपाःमि जूसाँ तबिनं समानता व समावेशी खँग्वया अर्थया ज्ञानया अभावँ याना बहुसंख्याया नेपाःमित पीडित जुयाच्वने माःगुया हुनीया खँ उलादिसे, आ दयेकीगु न्हूँगु संविधान सकल नेपाःमि जातिया समानता व समावेशीकरण जुइगु कथँ दयेकेफत धाःसा झी नेपाःमि सकसिगु अपेक्षायात सफल याना शान्तिया पुनर्बहालि याये फइगु व उपस्थित पाहाँनिम्ह सांसदपिनिगु पाखेँ तःधंगु योगदान याये फईगु विश्वाश प्रकट याना दिल। सुभाय् ज्ञापण सिधेका, झी The Newah या जुन व नोवेम्बरया दुनेया बुखँ व बिचाखँ दुथ्यागु The Newah पत्रिका पाहापिँ व उपस्थितपिन्त ईना बियादिल।

नेवाः जागरण मञ्च (एनजेःएम) जपान व एनआरएन जपानया संयुक्त ग्वसाले जूगु थ्व ज्याझ्वःले, तमुधी जपानया अध्यक्ष दिनेश गुरुङ, नेवाः अन्तर्राष्ट्रीय फोरम जपानया महासचिव डा दिनेश मानन्धर, आदीवासी नेपाली संघया ओम गुरुङ नापँ संघसंस्थाया दुजःतेगु उल्लेखनीय कथँया सहभागिता दूगु ऊगु ज्याझ्वःया निगूगु चरने, मञ्चया उपाध्यक्ष कृष्ण बदन जोशीँ टोस्ट् यासे, नेपाःया साःगु भ्वय् सुभारम्भ याःगु खःसा, ज्याझ्वःया संचालन मञ्चया दुजः सविता कक्षपति कपालिँ सफलतापूर्वक यानादिल। – The Newah