Chancellor Joshi releases Divya Hada’s Memoir

Khwopa (Bhaktapur) – Nepal Bhasa Academy Chancellor Satya Mohan Joshi released a memoir written by Divya Hada titled “From Khopa….”. Educationist Lakshman Rajavansi, Peof. Aisworlal Pradhananga Lal and Narayan Man Bijukchhe, President of Labour and Farmers’ Party s among the participants at the release gathering. More in Nepal Bhasa.

” ख्वपंनिसें…” उलेज्या सम्पन्न

ख्वप – म्हिगः ने.सं. ११३० थिंला ०५ ख्वप अरनिको सभा भवनय जूगु छगू समारोहस नेसोकाया कार्यकारी दुज: व हलिं नेवा मुँज्या तदर्थ ग्वसा: खल:या दुज: दिव्यरत्न हाडाँ च्वया दीगु “ख्वपंनिसें…” नियात्रा सफू (जीवन यात्रा वृतान्त) या उलेज्या सम्पन्न जुल।

नेपालभाषा एकेडेमीया चान्सलर, संस्कृतिविद सत्यमोहन जोशीया सभापतित्वय जूगु उगु उलेज्याय नेवा देय दबूया संरक्षक, शिक्षाविद लक्ष्मण राजवंशीँ, नेपाःया इतिहासया थिथि घटनायात उल्लेख नापं समालोचनात्मक नुग:खँ प्वंकुसे सफूतिइ मिले मजूगु छता निता खँयात न उल्लेख याना दिल । थकालिम्ह प्रोफेसर ऐश्वर्यलाल प्रधानाङगँ दिव्यरत्न हाडाया भाषाप्रेमयात च्वछाना दिसे हाडा वंशया व्युत्पत्ती बारे अझनँ अनुसन्धान जुइमा:गु दु धया दिल ।

समारोहया मूँपाहाँ, संविधानसभाया सभासद, नेपाल मजदुर किसान पार्टीया नायो नारायणमान बिजुक्छेँ सफूया च्वमि दिव्यरत्न हाडाजुया देशप्रेमया सराहना यासे जातीय संघीयता देशया लागि उपयुक्त मजूगु, नेवाःया लागिला तसकंहे हानिकारक जुइगु नुग:खँ कना दिसे, झी नेवाःत मेपिनिगु हनुमान जक मजुसे थ:पिं हे न्ह्याँवने माल धया दिल ।

समारोहया सभापति भाजु सत्यमोहन जोशीँ नेवाः साहित्यय नियात्रा साहित्य यक्कोहे म्हों जुयाच्वंगु अवस्थाय दिव्यरत्न हाडाजुया नियात्रा सफू “ख्वपंनिसें…” नं नेवा साहित्य धुकु जायेकेगु ज्याय तधंगु योगदान जूगु दु धया दिल । वया नापं वयकलँ नेपाल भास,, साहित्य व संस्कृतिया संरक्षण व सम्वर्द्धनया लागि हाडाजुँ ता:ईनिसें याना वयाच्वंगु आर्थिक ग्वाहालि, विशेष याना नेपालभाषा सहित्य ख्यलय योगदान दुपिनिगु “म्हसीका धल:” पिथनेत व नेवाः एफएम धस्वाका संचालनय हयेत याना दीगु आर्थिक ग्वाहालिया लागि विशेष सुभाय् देछाना दिसे हाडाया चकं नुग:या प्रशंसानँ याना दिल ।

ऊगु समारोहय नेसोकाया कार्यकारी छ्याञ्जे व नेवाः हलिं मुँज्या तदर्थ ग्वसा: खल:या दाँभरी महेश्वर श्रेष्ठ नापं ग्वसा: खल:या दुज:पिं रमेशरत्न स्थापित व कुमार श्रेष्ठ भाजुपिसँनँ ब्वति कया दीगु जुल।

सफूया नाँ : “ख्वपंनिसें…”
च्वमि : दिव्यरत्न हाडा
संपादन : कुमार रञ्जित
पिकाक : नेपालभाषा एकडेमी
ISBN : ९७८-९९३७-८०३७-९-३
मू : १५०।– तका

बुखँ सुभाय् – नेसोका

छिगु कमेन्ट च्वयेतः लाईनया क्वसँ दूगु ” comments” क्लिक यानादिसँ!