Buddha’s Birth Day to be celebrated worldwide

Veisakha full-moon-day, the day that Buddha’s Birthday, the day of His Enlightenment and the day of His Parinibbana fall on the 9th May this year. As the day is considered to be the most significant day in the life Lord Buddha, the son of Nepal and the finder of world peace, the Buddhists of the world celebrate the day with homage, sermon, alms giving and meditation programmes in temples world wide including the Lumbini Sacred Garden in Nepal. Following are the schedules of celebrations we have received. In other reports, some celebrations have taken place in Toyoto city, Japan in advance. One such noteworthy celebrations have taken place in Seoul, Korea with the biggest pageant ever organised by the Nepalese resident in East Asia.

May 9, NEPAL – आनन्द कुटी विहार, स्वयम्भू, येँ, नेपाल मण्डल। सुथँनिसे सन्ध्याईतक्क बुद्धपुजा, धर्म प्रवचन, दान धर्म व ध्यानया ज्याझ्वः। न्हिने जुइगु आम बौद्ध सभा राष्ट्रपति डा रामबरण यादव मूपाहाँकथँ ब्वति कयादीगु ज्याझ्वः। थुगुसी ४ (पे) दँय् छकः जुइगु बुद्धया अष्ठिधातु प्रदर्शन।

May 9, INDIA – महाबोधि विहार, बुद्धगया। सिद्धार्थ कुमारँ गृह त्यागयासे बुद्धत्व प्राप्त याना बिज्यागु गयाया महाबोधि विहारे, सुथँनिसे सन्ध्याईतक्क बुद्धपुजा, धर्म प्रवचन, दान धर्म व ध्यानया ज्याझ्वः जुइगु नापँ आर्थक गुहालि माःपिँ जनयात गुहालि बीगु थ्व ज्याझ्वया बजेट भारू २० लाख (US$44460) एस्टिमेट् यानातःगु दु।

May 9, JAPAN – जेन्तोःइन् विहार, हचिओःजि, तोःक्योः। सुथँनिसे सन्ध्या ई (10:00 – 16:00) तक्क बुद्धपुजा, धर्म प्रवचन, दान धर्म व ध्यानया ज्याझ्वः जुइगु। न्हिने जुगु शान्ति सभा जपाने नेपाल राज्यदूत डा गनेश योञ्जन मूपाहाँ। ग्वसाखलः नेवाः अन्तर्राष्ट्रीय फोरम जपान।

May 9, SRI LANKA – नेपाल बौद्ध मण्डल, देहिवल श्रीलंकाय् च्वनाच्वँपि नेपाःमित व श्रीलंकाया बौद्धत नापँ सुथँनिसे सन्ध्याईतक्क बुद्धपुजा, धर्म प्रवचन, दान धर्म व ध्यानया ज्याझ्वः जुइगु।

May 9, NEW YORK – न्यूयोर्क बौद्ध विहार, क्वीन्स् न्यूयोर्क। सुथसिया ९ ता इलँनिसेँ सन्ध्याया ५ ता ई तक्क बुद्धपुजा, धर्म प्रवचन व ध्यान ज्याझ्वः।

May 9, BELGIUM – युन्तेनलिङ हुइ गुम्बा, बेल्जियम। तमु समाज, शेर्पा समाज, तामाङ समाज, मगर समाज, पासा पुचः व थकाली समाजया संयुक्त ग्वसाले बृहत बुद्ध जयन्ति ज्याझ्वः जुइगुलिँ बेल्जियम् वासी सकल नेपाःमिपिन्तः ब्वतिकयादियेतः ब्वना च्वना। ११ ता इले – आराधना व लामा गुरुजुया पाखेँ प्रवचन; १२ ता इले – प्रसाद इनाबीगु; १३ ता इले खाजा भुजा प्रसादी (मरि अचार); १५ ता इले – साँस्कृतिक ज्याझ्वः ; १८ ता इले नसात्वसा ; १९ ता इले ज्याझ्वः क्वचाइगु।

May 10, JAPAN – क्योःइकु बुन्का काइकान, कावासाकि, जपान। नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ जापानँ तमुधिँ जपानया संयोजने न्हिनसिया १२ ता इलँनिसेँ ४ ताई तक्क बुद्धपुजा, बौद्धसभा जुइगु। थूगु ज्याझ्वय् नेपालँ बिज्याइम्ह धर्मगुरु काल्साङ लामा (रिन्पोचे) व ताईवानँ बिज्याइम्ह नेपाःमि भिक्षु मङ्गल पिनि पाखेँ बुद्ध पूजा, धर्म देशना व धर्मगुरु काल्साङ लामाजुँ याना बिज्याइगु “अभिषेक” ज्याझ्वः।

May 15, QATAR – नेपाल दूतावास, दोहा, कतारे जुइगु थ्व ज्याझ्वः कतारबासी बौद्ध धर्म मार्गी संस्थात तमू बौद्ध सेवा समिति कतार, नेपाल प्रवासी तामाङ्ग समाज कतार, थारु कल्याण कारीणी सभा कतार च्याप्टर व प्रवासी शेर्पा संघ कतारया संयुक्त ग्वसाले जुइगु।

May 17, LONDON – Priority Community Centre, Acton Lane, London Tel: (020) 8993-7572 or 1237. लु्म्बिनी नेपाल बुद्ध धर्म समाजया ग्वसाले न्हिनसिया २ ता इलँनिसेँ ५ ता ई तक्क धर्म प्रवचन व ध्यान ज्याझ्वः याना बुद्ध जयन्ती हनीगु दु। लण्डन बौद्ध विहारया नायः पूज्य बोगोड शीलविमल भन्तेनँ “Art of Noble Living” या प्रवचन याना बिज्याइगु दुसा नेपाल दूतावासया उपप्रमुख झबिन्द्र प्रशाद अर्यालँ हसना बियादीगु ज्याझ्वः दु। ।
* * * * * * *
SEOUL – झीत थ्यंगु बुखँय् वंगु अप्रिल २६ तारिख आइतवाकुन्हु कोरियाया राजधानी सोःल शहरया जोग्‍येसा बुद्ध विहारया प्राङ्गणे शान्तिया प्रतीक भगवान् गौतम बुद्धया २५५३ दँया जन्‍म जयन्‍ती झःझः धायक हंगु न्यनेदु। थ्व ज्याझ्वय् कोरियाया नेवाःपुचःया दुजःपिनिगु पाखेँ तःधंगु गुहालि दूगु खँनँ न्यने दु।

Buddha Jayanti in Seoul, Korea

किपाः सुभाय् रघु त्रिपाठी, नेपाल कोरिया न्‍युज डट कम ।

TOYOTA CITY, JAPAN – टोयोटा सिटि जपाने ५ मे कुन्हु नेपाल आदिवासी समाज तोकाई जपानया ग्वसाले झःझः धायेक बुद्ध जयन्ती हन। मूपाहाँ स्वयम्भु बौद्ध अध्ययन मण्डलया नायः लामा खेन्पो साङ्ग्य काल्साङ रिन्पोछेजुँ प्रवचन याना बिज्यासे बुद्ध शिक्षाया ब्यवहारिक ज्ञानँ जक हलिमे शान्ती कायम यायेफई । न्युनतम पन्चशील जक आमरुपँ लागु यायेफुसाहे हलिमे याकनँ शान्ति ब्वलना वइगु खँ धइ बिज्यात। नापँ वस्पोल उपस्थित सकसितँ दीर्घायु अभिषेक प्रदान याना बिज्यात।

Buddha Jayanti in Toyoto city, Japan

किपा सुभाय् – छिरिङ शेर्पा